Kur është fjala për ndërtesat më të larta se qeniet njerëzore kanë përparuar me të vërtetë mirë në fushën e ndërtimit dhe harton kuptimin e ndërtimit është revolucionarizuar gjithashtu. Sot njerëzit kanë marrë mundësinë për të ndërtuar ndërtesat shtatlartë të mjaftueshme për të arritur lartësinë e reve me përdorimin e teknologjisë dhe burimeve për të krijuar ndërtesa më e lartë. Ndërtesat më të larta të pranishëm në listën e disa prej rrokaqiejt të cilat ju japin ndjenja në qoftë se ju shikoni poshtë nga maja e ndërtesës, si në qoftë se ju jeni ulur në një aeroplan apo shikuar tokën nga qielli. Secili nga këto ndërtesat më të larta, është një shfaqje e mirë e aftësive të inxhinierisë dhe teknologjisë. Ndërtesat pranishëm në listë janë deklaruar në bazë të lartësisë së tyre aktuale nga toka. Në vendet e zhvilluara ka shumë ndërtesa i gjatë ose rrokaqiejt dhe strukturat të cilat të kapur vëmendjen e njerëzve. Këto rrokaqiejt pranishëm në listën tonë janë të pajisura me teknologjinë më të fundit arkitekti dhe janë të njohur në të gjithë botën për shkak të strukturës së tyre ekstra të zakonshëm i gjatë.

10. Kulla Willis
1
Koha kur Willis Kulla është ndërtuar atë ishte i njohur si Kulla Sears dhe mbetën të njohur me këtë emër nga 1973 në 2009.Later në emër të këtij rrokaqiell i gjatë është dhënë si kullë Willis. Kulla Willis është ndërtesa më e lartë në Çikago dhe është e hapur për të qiramarrësve që nga viti 1973. Kjo rrokaqiell masiv ka 110 kate me lartësi prej 1,450 metra (442 metra përjashtuar antenave transmetuese dhe mbështet e tyre) është ndërtuar nga mashkull kaprolli dhe kompani. Kredia e dizajnit të bukur të kullës Willis shkon në firmë arkitektonike e Skidmore, Owings dhe Merrill. Tërheqës jashtme e mbështjella në alumini dhe xhami të zi bronzi-lyer është një tërheqje e madhe e kullës Willis për turistët.

9. Zifeng Kulla
2

Ndërtimi i Kullës Zifeng filluar në vitin 2005 në rrugën Zhongyang , në zemër të Nanjing qendrore , Gulou Sheshi , Kina dhe përfundoi në 2009 . Të kualifikuar , profesionistë me përvojë dhe të trajnuar ka punuar në këtë projekt dhe hartimin e saj është kryer nga Skidmore Owings & Merrills . Kontrata e ndërtimit të Zifeng Tower është dhënë Shanghai ndërtim Group dhe kompani të cilat janë që ka më shumë se 50 vjet përvojë profesionale në ndërtimit dhe zhvillimit të sektorit të Kinës . Mbuluar Sistemi i Zifeng Kulla është një mur perde bërë prej qelqi dhe kryesisht kjo rrokaqiell është përdorur për zyra dhe punën e sektorit komercial . Restorantet dhe një observator janë ndërtuar në katet e lartë të Zifeng Tower . Pjesët kritike të sistemit kryq ishin dizajnuar për forcat e tërmetit në mes të dy dhe gjashtë herë më shumë se e nevojshme në mënyrë tipike nga kineze . Përveç kësaj një të plotë 3- dimensional analizë jo – linear ELASTO – plastike për një tërmet 2,500 – vjeçare është përfunduar për të përcaktuar përgjigje strukturore dhe serviceability . Ka edhe një kopsht çati në krye të ndërtesës . Lartësia e Zifeng Kulla është 1,476 metra ( 450 metra) . Zifeng Kulla është ndërtesa më e lartë në Nanjing .

8 Petronas Kulla
3

Petronas Twin Towers janë simbol i kryeqytetit Malajzisë , Kuala Lumpur dhe numërohen në listën e objekteve më të bukura të botës , si dhe një pjesë nga të qenit në këtë listë . Kullat Petronas Twin janë kullat binjake më të lartë në botë me lartësinë prej 452 metrash . Lartësia e tyre është 452m . Një nga gjërat më interesante në lidhje kullat Petronas Twin është se dy kullat në këmbë afër dhe e lidhur me urë në mes të tyre dhe për të marrë një sy në lartësi absolute të të gjitha rrokaqiejt në botë . Të dy kullat janë të lidhura në vendi i 41 dhe i 42 kate nga ura qielli dhe kjo urë është më e larta urë dy-katëshe në botë e cila është 170 metra ( 558 fut) e lartë dhe 58 metra ( 190 fut) e gjatë . Numri total i ashensorë të pranishëm në Petronas Twin Towers janë 78 dhe nga këto 29 janë të ashensorë kryesore dykatësh të cilat mund të bartin deri në 27 njerëz në një kohë . Kullat Petronas Twin Të bazohen si në një qendër tregtare . Petronas Twin Towers është ndërtesa më e lartë në Malajzi .

7. Qendra Ndërkombëtare e Tregtisë
4

Qendra Ndërkombëtare e Tregtisë është e vendosur në West Kowloon Hong Kong, Kinë. Qendra Ndërkombëtare e Tregtisë është përfunduar në vitin 2010 dhe lartësia i gjatë i këtij rrokaqiell bukur është 1.588 metra (484 metra). Qendra Ndërkombëtare e Tregtisë ka 118 kate dhe është pjesë e projektit të Sheshit Union ndërtuar në majë të Kowloon Station. Qendra Ndërkombëtare e Tregtisë konsiderohet si ndërtesa më e lartë në Hong Kong. Emri i tij zyrtar është zhvillimi Bashkimi Faza Sheshi 7 dhe emrin Qendra e Tregtisë Ndërkombëtare u njoftua zyrtarisht në vitin 2005. Qendra Ndërkombëtare e Tregtisë është e përkushtuar kryesisht për hapësirë ​​për zyre dhe Qendra Ndërkombëtare e Tregtisë është pjesë e projektit të shtrirë Sheshi Bashkimi në gadishullin Kowloon gjithë nga Hong Kong Island. Është e njohur lokalisht si ICC. Qendra e Tregtisë Ndërkombëtare është ndërtesa më e lartë në Hong Kong.

6. Shanghai Qendra Financiare Botërore

5

Shanghai Qendra Financiare Botërore është një nga rrokaqiejt më të organizuara të botës . Struktura e Shangait Qendra Financiare Botërore përmban 3 kate parkim nëntokë , dyqane dhe një qendër konferencë në katin e 1 në 5 kate , zyra në kate 7-77 , një hotel të vendosura në katet e 79 me anë të 93 , dhe në fund zonat e vëzhgimit dhe ekspozitë në dysheme 94 deri 100. Për të mbrojtur ndërtesën nga erërat e ashpër ,Qendra Financiare Botërore Shanghai mban dy dampers masive tuned më poshtë katet e saj të vëzhgimit për të përmirësuar fuqinë e godinës gjatë stuhive të erës dhe tërmetet . Në 14 gusht 2007, rreth e kateve të lartë të kapur në zjarr gjatë ndërtimit , por të mbuluara dhe askush nuk është lënduar. Qelqi dhe metalike ishin të mbuluara në trupat e thjeshta gjeometrike për të krijuar efekte shikimi misterioze . Shanghai Qendra Financiare Botërore mban disa nga ashensorë të shpejtë të botës drejtimin në 600 metër për minutë . Lartësia e Shangait Qendra Financiare Botërore është 1,614 metra ( 480 metra) . Deri në vitin 2008 Shanghai Qendra Financiare Botërore ishte ndërtesa më e lartë e botës , por më vonë ai u zëvendësua nga disa më poshtë .

5. Taipei 101
6

Taipei 101 ishte ndërtesa më e lartë në botë së parë përfundoi në shekullin e 21-të dhe kjo është krenaria e Tajvanit . Taipei 101 mban rekordin botëror në tre të Këshillit mbi ndërtesat i gjatë , e lartë në krye strukturore , e lartë në çatinë dhe katin më të lartë e pushtuar . Në Taipei 101 çdo ashensor është projektuar me pressurization qetë trupit dhe sistemet e frenimit të emergjencës dhe trefishtë – fazë sistemi i parë në botë anti – tejkaluar . Kostoja për çdo ashensor është mbi $ US në 2 milionë . Dizajni është frymëzuar nga arkitektura tradicionale kineze me një formë i ngjan një faltore . Në Taipei 101Stock Exchange Tajvan qiratë 7 kate në ndërtesë . Kjo është një nga disa ndërtesave në botë të pajisura me ashensorë me dy kuvertë . Taipei 101 është përdorur kryesisht për qëllime komerciale si restorante , klube, dyqane tregtare dhe më shumë . Deri në vitin 2011 Taipei 101 the2nd ishte ndërtesa më e lartë e botës e cila ishte më vonë zëvendësohet nga 2 rrokaqiejt më shumë ndërtuar në vitin 2013 . Lartësia aktuale e Taipei 101 është 1.670 metra ( 509 metra) . Taipei 101 është ndërtesa më e lartë në Tajvan .

4. Një bote Qendra Tregtare
7

Një bote Qendra Tregtare është i bazuar në Nju Jork dhe aktualisht është ndërtesa më e lartë e Shteteve të Bashkuara. Kur Një bote Qendra Tregtare është ndërtuar në vitin 2013, deri në atë kohë Kulla Willis i Çikagos kishte titullin për të qenë ndërtesa më e lartë e Shteteve të Bashkuara, por sa më shpejt të One World Trade Center është përfunduar titulli u zhvendos në të.Kulla është projektuar në mënyrë të tillë për të dalë nga të gjitha llojet e shkallë të lartë të fatkeqësive natyrore.Top 408-metra i gjatë dekorative është e mbuluar me një antenë dhe ndriçim sistemit për të bërë atë në një fener. Lartësia aktual i Një bote Qendra Tregtare është 1.776 metra (541.3 metra) dhe ajo ka një 80 këmbët (24.3 m) lobi të lartë publik në krye nga një suksesion i kateve mekanike rritje nga shesh. 69 kate e para të përbëhet nga zyrat të cilat arrijnë lartësinë 1,120 metra (341,3 metra). Një bote Trade Center është ndërtesa më e lartë në Shtetet e Bashkuara.


3.Hoteli Meka Mbretërore Kulla e Sahatit

8

Meka Mbretërore Kulla e Sahatit është kulla më e madhe ora e botës dhe është e dukshme në një distancë prej 12 kilometra. Meka është qyteti i shenjtë i muslimanëve dhe ka xhaminë më të madhe të botës, si dhe së bashku me kullën më të madhe orën e botës. Meka Mbretërore Kulla e Sahatit ka një sallë të madhe lutje e cila është e aftë të mjaftueshme për 10,000 njerëz për të ofruar lutjet e tyre në të njëjtën kohë. Zona parkim nëntokë i Meka Mbretërore Kullës së Sahatit ka kapacitet prej rreth 1500 makina dhe vetë ndërtimi përmban 20 kate e para të qendrat tregtare. Në total deri në 120.000 njerëz mund të strehohen në kullë dhe një nga gjëja më e ndryshme rreth Meka Mbretërore Sahatit Kulla Hotelit është se ka 180 ashensorë në ndërtesën e cila është në vetvete një rekord të ri për shkak se asnjë nga ndërtesat e gjithë bota ka aq shumë ashensorë në të. Lartësia e saktë e Meka Mbretërore Sahatit Kulla Hotelit është 1.971 metra (601 metra). Meka Mbretërore Kulla e Sahatit është ndërtesa më e lartë në Arabinë Saudite.

2. Shanghai Kulla
9

Shanghai Tower është një mrekulli e inxhinierisë moderne bërë në Kinë . Spiral formë Shanghai Kulla është ndërtesa 2 më e lartë në botë Burj Khalifa pas . Si Kina tashmë dominon listën me ka 3 nga 10 ndërtesat më të larta të botës në Kinë ,Kulla Shanghai nuk është vetëm një rritje të shquar në komunitetin kinez por është edhe një standard të ri për projektimin e mjedisit të rrokaqiejt . Struktura Shanghai Tower projektimit është i aftë të mjaftueshme për të zvogëluar fut me erë në ndërtimin e deri në 24% vetëm për shkak të formës së saj spirale dhe muret qelqi lakuar . Ka gjithsej 9 zona të Shanghai Tower shpërndanë në të zyra , hotele dhe hapësirë ​​të shitjes me pakicë . 5 kate sigurisë janë në mes të kullës një strehë në rast të një emergjence . Nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme për të përshtaten rrjedha 72 fusha futbolli dhe 102 ashensorë me shpejtësi të madhe që të shkoj në në mes tyre . Dizajni i Shanghai Kulla vetë është shembulli që nuk ka marrë përshkuar nga statistikat . Muret qelqi të Shanghai Tower ndihmon për të balancuar temperaturën brenda ndërtesës dhe e mbushur me kopshte të brendshme të mbajtur gjallë nga rezervuari i ujit të shiut në çati ndërtesës . Lartësia aktuale e masive Shanghai Kulla është 2.073 metra ( 632 metra) . Shanghai Kulla është ndërtesa më e lartë në Kinë

Burj Khalifa

10

Burj Khalifa ishte i njohur zyrtarisht si Burj Dubai , një kullë projektuar nga firma me bazë në Chicago arkitekturës Skidmore Owings & Merrill . Burj Khalifa është një ndërtesë që thyen shumë të dhëna jo vetëm e ka ajo mori titullin e rrokaqiell e lartë në botë , por ajo është edhestruktura e lartë e ndërtuar ndonjëherë nga njeriu . Ajo gjithashtu mburret ashensorë të shpejtë në botë e cila mund të arrijë shpejtësinë deri në 64 km / h ose 40 mph për të arritur Burj 160 kate . Burj Khalifa përfshin hotelin e parë Armani dhe rezidenca , hapësirat e zyrës dhe pishinë më të lartë në botë not në katin e 76-të . Burj Khalifa gjithashtu përfshin kuvertë në botë më të lartë në natyrë vëzhgimi në katin e 124 dhe xhaminë më të lartë në botë në katin 154 . Ajo merr tre muaj për të pastruar dritaret nga lart poshtë e Burj Khalifa . Kulla është e përbërë nga rreth 330,000 metra kub ose 11.6 milion metra kub të betonit . Si dhe 39,000 ton ose 86.000 £ e rebar çeliku . Burj Khalifa në vetvete flet se asgjë nuk është e pamundur , kur është fjala për ndërtimin e strukturave mega ose rrokaqiejt . Burj Khalifa është një ndërtesë portreti i botës , një simbol i krenarisë dhe rritjen e Emiratet e Bashkuara Arabe dhe ndërtesa më e lartë e botës me lartësi prej 2.717 metra ( 828 metra) .

Category:

Top 10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*